Agelong Tree | Ahnenblatt | Brother's Keeper | FTB 7.0 | FTM-2012 | GENI | GenoPro | Gramps
Az egyes programok értékelése felhasználói szempontból, a fenti névre kattintással érhető el!
Minden családtörténeti kutató előbb, vagy utóbb olyan adathalmaz birtokosává válik, amit egyre nehezebb áttekinteni. Az ember emlékezete is véges, úgy hogy egy bizonyos adatmennyiség felett már nehézkessé válik az adatok visszakeresése. A családfa megrajzolása sem egyszerű dolog. A kézzel elkészített családfát bővíteni pedig különösen időigényes munka, hiszen általában lehet újrarajzolni az egész családfát.
A családtörténeti kutatómunkát a fentiek tükrében szemlélve megkönnyíti egy számítógépes program, aminek segítségével el lehet végezni egy sor műveletet. Adatokat lehet rögzíteni, módosítani, különböző szempontok és igények szerint csoportosítani, a családfát meg lehet rajzolni, és ki lehet nyomtatni, és nem utolsó sorban, adatokat lehet cserélni más kutatókkal, és az új adatokat könnyen hozzá lehet fűzni a meglévő családfához.
Az a kutató, aki eldöntötte, hogy a munkáját egy szoftver segítségével folytatja, a bőség zavarába esik. Rengeteg családfa szerkesztő program létezik, mindenki a saját egyéni ízlése szerint választhat.
A kutatók által leggyakrabban használt programok honlapja, az alábbi logókra kattintva érhető el.
Mi a GEDCOM
A GEDCOM (GEnealogical Data COMmunication) egy szabvány, ami a családtörténeti adatok rögzítésére szolgál.
Az ilyen szabvány szerint készült fájlok, speciális szerkezetű adatbázisok. Egy családfa szerkesztő programnál alapvető követelmény, hogy ismerje fel ezt a szabványt, illetve tudjon adatokat rögzíteni ilyen formátumban. A családfa programok fejlesztői különbözőképpen oldják meg az adattárolást, de a programnak lehetősége kell legyen GEDCOM formátumú adatokat felismerni (importálni), illetve ennek a szabványnak megfelelően átalakítani az adatokat (exportálni), hogy más programokban is fel lehessen használni őket.
A szabvány ismertetése: http://en.wikipedia.org/wiki/GEDCOM
részletes leírása: http://www.cyndislist.com/gedcom.htm
Mi az XML
Az XML (eXtensible Markup Language), a GEDCOM-hoz hasonló szabvány, aminek a részletes leírása megtalálható a http://www.w3.org/XML/ címen. Minden programfejlesztő igyekszik egy jobb megoldást kitalálni, de csak kevés, ami széles körben elterjedt.
Nyilvánosságra hozási lehetőségek
A kutatási eredmények nyilvánosságra hozásának egyik módja a saját honlap. Számos családfa szerkesztő program képes létrehozni egy HTML formátumú adatállományt, vagyis olyan formára alakítja az adatokat, amelyek alkalmasak a világhálón való közzétételre.
Vannak nagy adatbázisok a világhálón, ahova a kutatók feltöltik a saját családfájuk adatait tartalmazó GEDCOM adatbázist, és ezáltal hozzáférhetővé teszik mások számára is munkájuk eredményét. Ilyen a MACSE adattára is, ahová a kutatótársak folyamatosan küldik be családfaadataikat GEDCOM formátumban.
Exportálás a programokból
Az alábbi linken ismertetjük a kutatóink által használt népszerűbb programok exportálási lehetőségét, azaz, hogy milyen menüpontokkal érhető el, hogy a saját családfánk GEDCOM formátumban kerüljön kimentésre.
Exportálás Excelből
Az Excel táblázatkezelő programot sokan ismerik és használják. Nekik nyújt segítséget ez a leírás, melyből kiderül, hogyan lehet az EXCEL-ben tárolt családfaadatokat GEDCOM formátumba átalakítani.
Importálás
Ezzel a menüponttal tudjuk beolvastatni a családfaszerkesztő programokba az Exportálással máshonnan kimentett adatokat. Például a GEDCOM fájlt is.
Vezeték- és keresztnév
- A nem magyar nyelvű programokban keresztnév, vezetéknév, a név kijelzési sorrend. (pl.Legacy)
- Van azonban ezek között olyan, amelyik családfa rajzolás esetén lehetővé teszi a magyar forma kiíratását.(pl. Family Tree Maker 2012)
- A magyar nyelvű programoktól elvárható, hogy a névsorrend kijelzése is magyar legyen. (pl, Agelong Tree, Family Tree Builder, GenoPro)
A MACSE adatbázisába küldött gedcom-ok esetében mindegy, hogy hogyan szerepel, a honlapunk helyesen jeleníti meg azt. Az Ahnenblatt magyar nyelvűre állítható ugyan, ám a családfa nyomtatásban továbbra is keresztnév, vezetéknév sorrend marad. Magában a programban a Nézet/ keresztnév elöl menüponttal állítható, hogy mi legyen a névsorrend. A családfa poszter készítésénél viszont mindig a keresztnév van elöl. Ahhoz, hogy a vezetéknév legyen elöl egy kevésbé elegáns, de nem bonyolult megoldás a következő:
- Az Ahnenblatt programmal elmentjük az adatokat egy CSV-állományba.
- Készítünk egy biztonsági másolatot az így létrehozott állományról: most két CSV állományunk van, pld. Családom.csv és Másolat-Családom.csv.
- Kinyitjuk az így létrehozott másolatot az MS Excel programmal.
- Kicseréljük a SURN és GIVN oszlopok fejlécét. Csak a fejlécet, nem az adatokat! Másképpen mondva: ahol SURN áll oda GIVN-t írunk, ahol GIVN áll, oda SURN-t írunk.
- Töröljük mindazokat az oszlopokat, amelyek fejlécében NAME áll, pld. NAME, FATH.NAME, stb. (ez a lépés nem feltétlenül szükséges, de ajánlatos)
- Elmentjük a CSV-állományt.
- Beolvassuk a CSV-állományt az Ahnenblatt programba és kinyomtatjuk a kívánt posztert: most a "vezetéknév" elől van.
- Beolvassuk az eredeti CSV-állományt (példánkban a Családom.csv állományt) az Ahnenblatt programba, hogy az eredeti állapotot visszaállítsuk.
(forrás: Dr. Hatvany Béla Csaba)
2018-05-20