Az egyházi anyakönyvek vagy a parókiákon eredetiben, vagy a levéltárakban, utóbbi időben már többnyire mikrofilm másolatban érhetők el. 
A legújabb és bővülő lehetőség az anyakönyvek elérésére az internet, melyen való keresést az egyes kutatóhelyeknél ismertetjük.

A kutatási lehetőség azzal is bővül, hogy az MNL által digitalizált anyakönyvek folyamatosan bővülő mennyiségben a vidéki levéltárakban is megtekinthetők interneten keresztül. 
1828-tól az anyakönyvekről másodpéldányok is készültek, melyek a területi levéltárakban ill. esetenként a területi egyházi levéltárban kerültek elhelyezésre.

Az 1895 utáni polgári anyakönyvek szintén a megyei levéltárakban, a budapestiek pedig a Budapest Fővárosi Levéltárban találhatók.

A parókián való kutatás azzal az előnnyel jár, hogy egyéb egyházi irathoz is hozzájuthatunk, melyek kincseket rejtenek, pl. Historia Domus, móring könyv, jegyzőkönyvek, iskolai iratok stb. Ezek böngészése árnyalhatja ismereteinket, különösen, ha nem csak a fámat szeretnénk ismerni, hanem a hely és a családok múltját is. 
Akinek a családja hosszabb ideig lakott egy helyen, viszonylag könnyebb helyzetben van. Ott ugyanis 'csak' a helyi anyakönyveket kell végigkutatni. 
Ez kitartást igénylő munka, de nem kerülhető meg.

Hol találom?Hol találom?

Az anyakönyvi adatok gyűjtésére célszerű gyűjtő-táblázatot alkalmazni, amely segít abban is, hogy lehetőleg valamennyi, esetleg később fontossá váló adatot rögzítsünk.

További, pontosító részleteket erről a Kutatóhelyeknél olvashatunk.

Fontos tudnunk, hogy az 1980. december 31-ig vezetett állami anyakönyv a levéltár által őrzött másodpéldányaiban lévő adatok az Atv. 93/A. §, valamint a levéltári gyakorlat értelmében a következőképpen kutathatók:

  • Halotti anyakönyvek korlátozás nélkül kutathatók.
  • Születési anyakönyvek a keletkezésüktől számított 130 év után kutathatók.
  • Házassági anyakönyvek a keletkezésüktől számított 86 év után kutathatók.